Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Każde Nadleśnictwo prowadzi w lasach gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat. W Nadleśnictwie Dynów obowiązuje aktualnie Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2017-2026 zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska DL-I.611.1.2018 z dnia 28.03.2018

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zasłużony dla Miasta Dynowa

Zasłużony dla Miasta Dynowa

  W środę, 31 stycznia 2018 roku, na noworocznym spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 2 w Dynowie, zjawili się posłowie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa, Urzędu Miasta, Policji, Straży Pożarnej, dyrektorzy szkół a także przedstawiciele organizacji pozarządowych- czyli wszyscy, którym droga jest dynowszczyzna. Uroczystość ta była bardzo szczególna również dla leśników, ponieważ nasz emerytowany Nadleśniczy, Pan Adam Pilch, odebrał tytuł "Zasłużony dla Miasta Dynowa". Prawie dwudziestoletni czas urzędowania Pana Adama Pilcha to czas nie tylko dobrych „leśnych rządów” ale czas owocnej współpracy z wieloma instytucjami, domami kultury, szkołami, stowarzyszeniami i klubami sportowymi. Nadleśniczy Adam Pilch stale wspierał lokalne inicjatywy zarówno finansowo, jak i w zakresie współpracy, bo przecież to ludzie i relacje między nimi są najważniejsi. Cieszymy się bardzo, że praca  na rzecz lokalnego środowiska oraz chęć współdziałania z bardzo różnymi instytucjami, nieraz dalekimi od leśnictwa, została zauważona i doceniona.