Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MNÓSTWO DOBRA Z LASU

MNÓSTWO DOBRA Z LASU

  Aż 58 prac sporządzili uczniowie rywalizujący ze sobą w ramach konkursu „Co dobrego z lasu" na broszurę informującą o zaletach naszych lasów. Organizatorem było Nadleśnictwo Dynów we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, pod honorowym patronatem  Grażyny Zagrobelnej, Dyrektor RDLP w Krośnie.

  Konkurs „Co dobrego z lasu?" był konkursem towarzyszącym  XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza, organizowanej  przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. Podkarpacka Tęcza to już impreza o wieloletniej tradycji i ustalonej renomie, skupiająca szkoły z całego województwa. Tegorocznym hasłem przewodnim  było „Zdrowe Podkarpacie".  Bez lasu nie ma zdrowia, stąd też patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Nadleśnictwo Dynów. 

  Uczniowie rywalizujący w konkursie „Co dobrego z lasu" mieli za zadanie w krótkiej formie, jaką jest broszura informacyjna, pokazać wieloaspektowość walorów leśnych, ich wpływ na zdrowie, kondycje i samopoczucie człowieka.  Z wymagań konkursowych wywiązali się znakomicie, zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym.  Prace wykonane przez uczniów to gotowe kompendia o pożytkach płynących z lasu. 

To cieszy, że pomimo braku zagadnień leśnych w szkołach uczniowie zdają sobie sprawę, jak bogatym i obfitującym w przeróżne dobra miejscem jest las. Bo przecież las to dobre samopoczucie, to wspaniały klimat, to rośliny i zwierzęta, które możemy obserwować, ale których walory zdrowotne i smakowe poznajemy na co dzień, wreszcie to drewno – najbardziej przyjazny dla środowiska produkt. Dobrze, że młodzież to wie i wspaniale,  że umie to przekazać – podsumowuje konkurs Adam  Pilch, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów.

Spośród wszystkich prac jury konkursowe w składzie:  Grażyna Paździorny, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, Tomasz Kałamarz - pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Małgorzata Kaczorowska- pracownik Nadleśnictwa Dynów, wyróżniło 7 autorów w kategorii szkoły gimnazjalne oraz 10 autorów w kategorii szkoły ponadgimnazjalne.  Pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Szczepan z Zespołu Szkół w Dynowie oraz Katarzyna Chachura z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku.

Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy pomysłowości i wiedzy. Do zobaczenia w następnych  edycjach konkursów organizowanych przez Lasy Państwowe!

Tekst: Małgorzata Kaczorowska, Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Wojciech Hamerla, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie