Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Obszar Nadleśnictwa charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, na które składają się: drzewostany odznaczające się wysokim stopniem naturalności, zbiorowiska roślinne z dużym udziałem roślin chronionych i rzadkich, bogata flora i fauna.

   Procentowy udział siedlisk naturalnych i zbliżonych do naturalnych w nadleśnictwie jest wysoki i wynosi 56 %, siedlisk zniekształconych jest 44%. Dzięki racjonalnie prowadzonej gospodarce leśnej na terenie Nadleśnictwa nie ma siedlisk zdegradowanych i silnie zdegradowanych.

  Przeważającym typem siedliskowym lasu w Nadleśnictwie jest las wyżynny świeży, który znajduje się na 96 % lasów Nadleśnictwa. Siedlisko lasu wyżynnego wilgotnego zajmuje 2% powierzchni, lasu mieszanego wyżynnego świeżego 1%. Siedliska lasu łęgowego stanowią 0,63 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

  Głównymi gatunkami tworzącymi drzewostany w Nadleśnictwie Dynów są:
sosna zajmująca 38% powierzchni,
jodła zajmująca 30% powierzchni,
buk, który zajmuje 21% powierzchni.

  Duży udział sosny powodowany jest istnieniem siedlisk porolnych, które zajmują blisko 43 % powierzchni Nadleśnictwa.  Na gruntach tych jest obecnie prowadzona przebudowa drzewostanów.

  Przeciętny wiek drzewostanów w Nadleśnictwie wynosi 79 lat. Przeciętna zasobność na 1 ha to 315 m3.


  Gatunki takie jak buk, dąb, jodła najczęściej nie rosną w jednogatunkowych drzewostanach. W  Nadlesnictwie Dynów dominują drzewostany wielogatunkowe, które zajmują 93% powierzchni lasów.

  Na  niemal jednej trzeciej powierzchni Nadleśnictwa występuje młode pokolenie  zapewniające ciągłość jego trwania. Składa sie ono głównie z jodły, buka, dębu oraz jaworu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

VIII edycja Leśnego Dyktanda

  Tegoroczny tekst traktował o historii lasów i leśnictwa polskiego na przestrzeni stu lat naszej niepodległości. Rzeczywiście był trudny – pełen zawiłych słów, trudnych do usłyszenia i napisania. Jednak dzieci i młodzież poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Wśród kategorii szkoły podstawowe zwycięzca popełnił dziesięć błędów ortograficznych natomiast w kategorii szkół średnich – zaledwie trzy błędy. Rekord w ilości popełnionych błędów wynosił pięćdziesiąt siedem, ale z pewnością nie wyczerpał puli, ponieważ w dyktandzie można było popełnić koło setki „byków”.

  W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła Dominika Dymon ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku, II miejsce – Weronika Kaszycka, również ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku. Na III miejscu uplasował się Seweryn Chrapek ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Starzeńskiej. Wyróżnienia zdobyli : Eliza Tyka (SP w Dąbrówce Starzeńskiej), Kinga Kamińska (SP w Pawłokomie), Emilia Szybiak (SP w Dynowie), Łukasz Bielec (SP w Dubiecku), Jakub Chromiak (NSP w Żohatynie).
  W kategorii szkoły średnie Julia Deląg z ZSL w Lesku zdeklasowała rywali i zajęła I miejce, II miejsce zajął Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, III miejsce Patrycja Wrotniak również z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Weselak – Gimnazjum w Dynowie, Wiktoria Woźniak (LO w Dynowie), Roksana Franków (ZSL w Lesku), Natalia Trojan (ZSL w Lesku)oraz Julia Polewka (LO w Dynowie)

  Organizatorami VIII edycji Leśnego Dyktanda byli Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Partnerem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie. Patronat honorowy nad konkursem objęła Regionalna Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Burmistrz Miasta Dynów. Patronat medialny objęło Radio Rzeszów oraz Portal Brzozowiana. W tegorocznej edycji brało udział 54 uczniów z 15 szkół.