Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Obszar Nadleśnictwa charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, na które składają się: drzewostany odznaczające się wysokim stopniem naturalności, zbiorowiska roślinne z dużym udziałem roślin chronionych i rzadkich, bogata flora i fauna.

   Procentowy udział siedlisk naturalnych i zbliżonych do naturalnych w nadleśnictwie jest wysoki i wynosi 56 %, siedlisk zniekształconych jest 44%. Dzięki racjonalnie prowadzonej gospodarce leśnej na terenie Nadleśnictwa nie ma siedlisk zdegradowanych i silnie zdegradowanych.

  Przeważającym typem siedliskowym lasu w Nadleśnictwie jest las wyżynny świeży, który znajduje się na 96 % lasów Nadleśnictwa. Siedlisko lasu wyżynnego wilgotnego zajmuje 2% powierzchni, lasu mieszanego wyżynnego świeżego 1%. Siedliska lasu łęgowego stanowią 0,63 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

  Głównymi gatunkami tworzącymi drzewostany w Nadleśnictwie Dynów są:
sosna zajmująca 38% powierzchni,
jodła zajmująca 30% powierzchni,
buk, który zajmuje 21% powierzchni.

  Duży udział sosny powodowany jest istnieniem siedlisk porolnych, które zajmują blisko 43 % powierzchni Nadleśnictwa.  Na gruntach tych jest obecnie prowadzona przebudowa drzewostanów.

  Przeciętny wiek drzewostanów w Nadleśnictwie wynosi 79 lat. Przeciętna zasobność na 1 ha to 315 m3.


  Gatunki takie jak buk, dąb, jodła najczęściej nie rosną w jednogatunkowych drzewostanach. W  Nadlesnictwie Dynów dominują drzewostany wielogatunkowe, które zajmują 93% powierzchni lasów.

  Na  niemal jednej trzeciej powierzchni Nadleśnictwa występuje młode pokolenie  zapewniające ciągłość jego trwania. Składa sie ono głównie z jodły, buka, dębu oraz jaworu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MNÓSTWO DOBRA Z LASU

MNÓSTWO DOBRA Z LASU

  Aż 58 prac sporządzili uczniowie rywalizujący ze sobą w ramach konkursu „Co dobrego z lasu" na broszurę informującą o zaletach naszych lasów. Organizatorem było Nadleśnictwo Dynów we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, pod honorowym patronatem  Grażyny Zagrobelnej, Dyrektor RDLP w Krośnie.

  Konkurs „Co dobrego z lasu?" był konkursem towarzyszącym  XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza, organizowanej  przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. Podkarpacka Tęcza to już impreza o wieloletniej tradycji i ustalonej renomie, skupiająca szkoły z całego województwa. Tegorocznym hasłem przewodnim  było „Zdrowe Podkarpacie".  Bez lasu nie ma zdrowia, stąd też patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Nadleśnictwo Dynów. 

  Uczniowie rywalizujący w konkursie „Co dobrego z lasu" mieli za zadanie w krótkiej formie, jaką jest broszura informacyjna, pokazać wieloaspektowość walorów leśnych, ich wpływ na zdrowie, kondycje i samopoczucie człowieka.  Z wymagań konkursowych wywiązali się znakomicie, zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym.  Prace wykonane przez uczniów to gotowe kompendia o pożytkach płynących z lasu. 

To cieszy, że pomimo braku zagadnień leśnych w szkołach uczniowie zdają sobie sprawę, jak bogatym i obfitującym w przeróżne dobra miejscem jest las. Bo przecież las to dobre samopoczucie, to wspaniały klimat, to rośliny i zwierzęta, które możemy obserwować, ale których walory zdrowotne i smakowe poznajemy na co dzień, wreszcie to drewno – najbardziej przyjazny dla środowiska produkt. Dobrze, że młodzież to wie i wspaniale,  że umie to przekazać – podsumowuje konkurs Adam  Pilch, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów.

Spośród wszystkich prac jury konkursowe w składzie:  Grażyna Paździorny, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, Tomasz Kałamarz - pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Małgorzata Kaczorowska- pracownik Nadleśnictwa Dynów, wyróżniło 7 autorów w kategorii szkoły gimnazjalne oraz 10 autorów w kategorii szkoły ponadgimnazjalne.  Pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Szczepan z Zespołu Szkół w Dynowie oraz Katarzyna Chachura z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku.

Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy pomysłowości i wiedzy. Do zobaczenia w następnych  edycjach konkursów organizowanych przez Lasy Państwowe!

Tekst: Małgorzata Kaczorowska, Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Wojciech Hamerla, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie