Wydawca treści
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.
W latach 2017-2026 Nadleśnictwo Dynów realizuje założenia Planu Urządzenia Lasu:
- odnowienia przy rębniach złożonych - 393,40 ha
- poprawki i uzupełnienia w istniejących uprawach i młodnikach - 1,50 ha
- pielęgnacja gleby - 401,00 ha
- podsadzenia i dolesienia - 6,10 ha
- pielęgnowanie młodników - 1738,30 ha
- pielęgnowanie upraw - 370,11 ha
Nasiennictwo i selekcja
Nadleśnictwo Dynów posiada bogatą bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona:
- 16 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 267,68 ha. Są to drzewostany modrzewiowe, jodłowe, bukowe, dębowe i olchowe,
- źródła nasion, w tym: jaworu i czereśni ptasiej, wiązu szypułkowego, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, kaliny koralowej, gruszy pospolitej
- 22 drzewa mateczne: 10 buków oraz 12 czereśni ptasich,
- plantacja nasienna czereśni ptasiej na powierzchni 5,33 ha.
Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa znajdują się bloki upraw pochodnych modrzewia, jodły
i buka o łącznej powierzchni 96,21 ha, które służą do monitorowania jakości drzewostanów,
z których zbierane są nasiona.
Ponadto Nadleśnictwo uczestniczy w programie testowania potomstw, realizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa. W związku z tym posadzono potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej na powierzchni 2,00 ha.
Najnowsze aktualności
XIV Pielgrzymka Leśników, Ostrowy Tuszowskie
XIV Pielgrzymka Leśników, Ostrowy Tuszowskie
W niedzielę 19 maja podkarpaccy leśnicy po raz 14. spotkali się w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich.
Uroczysta msza święta odbyła się w asyście 16 pocztów sztandarowych, w tym pocztu Nadleśnictwa Dynów. We wspólnej modlitwie z leśnikami uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, służby mundurowe, myśliwi, przedstawiciele licznych organizacji m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i sympatycy Sanktuarium.
Słowo do pielgrzymów skierowała również Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, dziękując za trud pracy leśnikom oraz wszystkim przyjaciołom lasu.
- Spotykamy się w roku ważnym dla leśników: 95-lecia powołania Lasów Państwowych. Podziękowaliśmy dziś Panu za to, że dał nam pielęgnować to wspaniałe Dzieło Boże - ekosystemy leśne - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – . Od lat korzystamy z gościnności ks. Ryszarda Madeja, kustosza Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, uczestnicząc w modlitewnym spotkaniu, które dla nas ma wymiar ponadregionalny, bo spotykają się tu leśnicy z dyrekcji LP w Krośnie, Krakowie i Lublinie, a łączy nas obszar historycznej Puszczy Sandomierskiej.
Wydarzenie uświetniły: chór Chorus Familiaris z Woli Baranowskiej i zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat” działający przy RDLP w Krośnie.
Obraz „Madonna z Puszczy” z ostrowskiego kościoła jest kopią rzymskiej Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore. Tytuł „Śnieżna” nadano na pamiątkę śniegu, który spadł w lecie 356 r. w Rzymie. Polska kopia powstała w 1630 r., o czym świadczy data umieszczona na obrazie. Natomiast o pochodzeniu wzorca mówi łaciński napis znajdujący się u dołu obrazu: „Madonna Maior de Urbe [...] a s. Luca Evang. depicta”. Według tradycji obraz ten to królewski dar polskich władców, którzy byli kolatorami kościoła aż po czasy rozbiorów.
Kult Maryi z sandomierskiej puszczy sięga przełomu XVII i XVIII w. Świadczą o tym liczne wota zgromadzone w świątyni, a także korony na wizerunku Matki Boskiej. W 1902 r. Madonna z Puszczy znalazła miejsce w nowym, murowanym kościele. Od lat trzydziestych XX w. dzięki proboszczowi ks. Dominikowi Litwińskiemu nastąpiło odrodzenie kultu Leśnej Madonny, a siedem lat temu 19 maja 2012 roku w Ostrowach Tuszowskich miała miejsce koronacja obrazu.
Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek