Wydawca treści
Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy
Drugie spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy przy Nadleśnictwie Dynów odbyło się w dniu 24 stycznia br. na terenie Leśnictwa Dąbrówka, w nowo oddanym do użytkowania budynku mieszczącym salę edukacji leśnej. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy, gdyż dyskutowano na temat lasów o zwiększonej funkcji społecznej w obiekcie, który Nadleśnictwo przeznaczyło na ten cel dla lokalnej społeczności. Konsultacje prowadzone w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy są związane z przystąpieniem do opracowania planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Dynów, który między innymi określi zadania dla lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Wymagania dotyczące zasad prowadzenia gospodarki leśnej dla lasów, w których realizowane będą zwiększone funkcje społeczne zostały określone w wytycznych wydanych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Okazuje się, że stosowane od lat sposoby gospodarowania na terenie Nadleśnictwa Dynów już odpowiadają tym wytycznym: lasy są ogólnie dostępne dla społeczności, pozyskanie drewna odbywa się z zastosowaniem cięć złożonych ukierunkowanych na wymianę pokoleń z pełnym wykorzystaniem potencjału odnowień naturalnych, infrastruktura edukacyjna, turystyczna i wypoczynkowa jest zlokalizowana w miejscach zapewniających możliwość swobodnego korzystania przez osoby odwiedzające nasze lasy.
Pomimo spełniania przez lasy Nadleśnictwa Dynów wymagań stawianych obszarom o zwiększonej funkcji społecznej, zaproponowano, a następnie po dyskusji w trybie głosowania przyjęto cztery lokalizacje, w obrębie których nasilenie ruchu turystycznego jest największe - do objęcia szczególną uwagą w zakresie bezpiecznego udostępnienia oraz zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Proponowane lasy o zwiększonej funkcji społecznej odnoszą się do ważnych na terenie Nadleśnictwa Dynów miejsc i obiektów: wypoczynkowych – las w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka Zielona Polana Resort w Łączkach k. Dubiecka, historycznych – przy ścieżce przyrodniczo - historycznej w Borownicy oraz religijnych – teren wokół zabytkowej cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu, a także cmentarza i dawnego terenu cerkwi Św. Mikołaja w Uluczu. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Zespołu Lokalnej Współpracy i Nadleśnictwa Dynów wyrazili przekonanie, że proponowane do kwalifikacji lasy o zwiększonych funkcjach społecznych wypełnią oczekiwania wszystkich interesariuszy.