Aktualności Aktualności

Powrót

Wrzesień w Borownicy

Wrzesień w Borownicy

Obchody upamiętniające wojnę obronną 1939 r.

 W niedzielę 11 września  w 77 rocznicę wojny obronnej 1939 roku, posłowie, kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz poległym w czasie wojny mieszkańcom Borownicy. Uroczystości zyskały wspaniałą oprawę wojskową dzięki obecności kompanii honorowej wraz  z pocztem sztandarowym 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej  Ziemi Rzeszowskiej im. płk. Benjamina Kotarby 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Poczet flagowy i posterunki honorowe wystawił 1 batalion strzelców podhalańskich z Rzeszowa.
  Tegoroczne spotkanie tradycyjnie już rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba  wraz z częścią swoich żołnierzy. Dziś w tym miejscu jest punkt kulminacyjny ścieżki przyrodniczo-historycznej Borowbnica, opisującej m.in. zdarzenia tamtego okresu. Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem mieszkańców Borownicy pomordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie przedstawiciele Sejmu RP, wojsko, samorządowcy, weterani, kombatanci, leśnicy oraz mieszkańcy Borownicy złożyli kwiaty i znicze oddając cześć poległym mieszkańcom wsi. Tradycyjnie już przyznano odznaki osobom zasłużonym w pielęgnowaniu tradycji żołnierskich. Miło nam poinformować, że w tym roku złotym medalem 35-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżnieni zostali leśnicy: nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów Adam Pilch oraz leśniczy leśnictwa Borownica Wiesław Chrobak.
   Następnie goście i uczestnicy  obchodów udali się na uroczystą mszę świętą a dalej na cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk Beniamina Kotarby i żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha. Po części oficjalnej obchodów można było obserwować  ciekawą rekonstrukcję fragmentu starć w Borownicy wykonaną przez grupę rekonstrukcji historycznej „Żmija" ze Świątnik Górnych – rodzinnej miejscowości płk. Benjamina Kotarby. Grupa kierowana jest przez krewnego płk. Kotarby - Jana Kotarbę.

  Akcentem wieńczącym uroczystości było spotkanie pokoleń na biwaku i rozmowy przy tradycyjnie już bardzo smacznej, żołnierskiej grochówce.

 

Obchody upamiętniają wydarzenia z  12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego.  Płk Kotarba - dowódca pułku zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki a sam pułk został rozbity.

 


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Wydawca treści Wydawca treści