Aktualności Aktualności

Powrót

Wrzesień w Borownicy

Wrzesień w Borownicy

Wrzesień jest miesiącem, który w sposób szczególny zapisał się w pamięci zbiorowej Polaków. Wyjątkowo bliskie sercom dynowskich leśników są obchody upamiętniające wydarzenia z  12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy (gmina Bircza, powiat przemyski) na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego.  Płk Kotarba - dowódca pułku, zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga, szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki, a sam pułk został rozbity.

Dziś na wzgórzu nad Czarnym Potokiem rośnie las. W miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba  wraz z częścią swoich żołnierzy stoi krzyż i obelisk. Jest to także punkt kulminacyjny ścieżki przyrodniczo-historycznej Borownica, opisującej m.in. wydarzenia tamtych dni.

Rokrocznie kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkają się, aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty. Obchody wojny obronnej w Borownicy zyskały również wspaniałą oprawę wojskową dzięki obecności kompanii honorowej wraz  z pocztem sztandarowym 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej  Ziemi Rzeszowskiej im. płk. Benjamina Kotarby 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. W 2008 roku batalion przejął bowiem dziedzictwo tradycji 17 pułku piechoty.

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną oficjalne uroczystości nie odbędą się.

My jednak pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Dlatego we wrześniu szczególnie polecamy Państwu wycieczkę do Borownicy. Ścieżka znajduje się przy drodze Borownica- Ulucz. Można  tutaj zaparkować samochód, przejść ścieżką przyrodniczo-leśną, odpocząć i zapalić ognisko na polach biwakowych zlokalizowanych na początku i końcu trasy. Nieopodal ścieżki znajduje się cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk. Benjamina Kotarby – dowódcy pułku oraz jednego z żołnierzy, Stanisława Baraniucha.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Wydawca treści Wydawca treści


Polecamy Polecamy