Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne Dyktando za nami

Leśne Dyktando za nami

Co wrze przy żubrze? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają uczestnicy Leśnego Dyktanda

  Tegoroczna, V edycja konkursu była wyjątkowo ciekawa. Dołączyły do nas nowe szkoły - Zespół Szkół w Warze oraz Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.  Jak stwierdzili uczestnicy konkursu, dyktando było dość trudne. W nagrodę, po trudach związanych z ortografią języka polskiego, na uczestników konkursu czekały pokazy - występ Szkolnej Grupy Sportowo - Tanecznej Aplauz Zespołu Szkół Zawodowych, pokaz robotów mobilnych i drukarki 3D zakupionych przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. Atrakcją konkursu były  niecodzienne pokazy ptaków drapieżnych. Autor prelekcji, Pan Grzegorz Laskowski, opowiadał o przystosowaniach ptaków drapieżnych i ich roli w środowisku leśnym. Jego prelekcje urozmaiciły budzące zachwyt żywe okazy ptaków: sów oraz sokołów. Dzieci i młodzież byli zachwyceni.

Komisja konkursowa, złożona z przybyłych na konkurs nauczycieli -opiekunów dzieci i młodzieży dokonała oceny prac.  W każdej kategorii wiekowej nagrody i wyróżnienia otrzymały te osoby, które popełniły najmniejszą ilość błędów: ortograficznych i interpunkcyjnych. Czasem walka o miejsce na podium dotyczyła jednego przecinka!

Laureaci konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa:

I msc. Abdul Taslaq – Zespół Szkół w Dynowie

II msc. Emilia Kociuba  - Zespół Szkół w Nozdrzcu

III msc. Kamila Mareńczak – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Żohatynie

Wyróżnienia:

 Przemysław Potoczny – Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie

Aleksandra Banaś – Zespół Szkół w Dylągowej

Gimnazja

I msc. Barbara Sowa – Zespół Szkół w Dynowie

II msc. Alicja Frańczak – Zespół Szkół w Dylągowej

III msc. Paulina Skrabalak – Zespół Szkół w Nozdrzcu

Wyróżnienia:

Oliwia Michalska-  Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu

Beata Marszałek – Zespół Szkół  w Dynowie

Szkoły ponadgimnazjalne:

I msc. Krzysztof Gudyka  - Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie

II msc.  Damian Pielak – Liceum Ogólnokształcące w Dynowie

III msc. Diana Popowczak - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie

Wyróżnienia:

Nikola Mędzela - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie

Elżbieta Łysiak - Liceum Ogólnokształcące w Dynowie

Najlepszy wynik - grand prix konkursu zdobył Krzysztof Gudyka z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, który popełnił tylko jeden błąd ortograficzny. W nagrodę otrzymał tablet zakupiony przez Koło Łowieckie Sarenka w Harcie.

Nagrody uczniom wręczali przedstawiciele organizatorów, w tym przedstawiciel naszego patrona honorowego -Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - Pan Jacek Gałuszka, Naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr.

W nagrodę za uczestnictwo w konkursie każda szkoła otrzymała karmik leśny  - znakomity przyczynek do zimowych obserwacji przyrodniczych przy szkole. Poza tym, nie ma lepszego materiału do potyczek ortograficznych niż nazwy roślin i zwierząt!

Organizatorami konkursu byli Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. W tegorocznej edycji naszymi partnerami byli również: Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Dynowie oraz Koło Łowieckie "Sarenka" w Harcie.

Patronat honorowy nad konkursem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Pan Bogusław Famielec.