Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Obchody wojny obronnej 1939 r. w Borownicy

Obchody wojny obronnej 1939 r. w Borownicy

  W niedzielę, 8 września w Borownicy obchodziliśmy uroczystości wojny obronnej 1939 roku. Borownica jest dla mieszkańców regionu, leśników i samorządowców miejscem szczególnym, albowiem to tu został rozbity 17 pułk piechoty Ziemi Rzeszowskiej pod wodzą ppłk. Beniamina Kotarby.

 

   Uroczystości rozpoczęły się na wzgórzu w lesie „Czarny Potok”, przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci płk. Beniamina Kotarby i jego żołnierzy.  Dziś jest to centralny punkt ścieżki historyczno-przyrodniczej Nadleśnictwa Dynów. W miejscu pochówku płk. Benjamina Kotarby i jego żołnierzy, gdzie znajduje się krzyż i obelisk, posterunki honorowe wystawił 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej z Międzyrzecza, który przyjął dziedzictwo tradycji 17 pułku piechoty im. Ziemi Rzeszowskiej oraz Nadleśnictwo Dynów.

  Obchody upamiętniają wydarzenia z  12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego.  Płk Kotarba - dowódca pułku zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki, a sam pułk został rozbity.

  Dalsza część uroczystości miała miejsce w centralnym punkcie wsi, pod pomnikiem mieszkańców Borownicy pomordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie przedstawiciele Sejmu RP, żołnierze, samorządowcy, weterani, kombatanci, leśnicy oraz mieszkańcy Borownicy złożyli kwiaty i znicze oddając cześć poległym mieszkańcom Borownicy. Następnie goście i uczestnicy  obchodów udali się na uroczystą mszę świętą odprawioną w intencji poległych, a dalej na cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk Beniamina Kotarby i żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha. 

  Akcentem wieńczącym uroczystości było spotkanie pokoleń na biwaku i rozmowy przy tradycyjnie już bardzo smacznej, żołnierskiej grochówce.

  Organizatorami tegorocznych obchodów byli Wójt Gminy Bircza, Rada Gminy w Birczy, Zarząd Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie.