Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Duch przebiegł przez Pogórze

Duch przebiegł przez Pogórze

23 kwietnia, w biegu oraz  w „marszu z kijkami” prawie 400 zawodników przemierzało tereny Pogórza Dynowskiego, w tym kompleksy leśne Nadleśnictw Dynów i Kańczuga.

Zmagania biegowe odbyły się na czterech dystansach  o malowniczych nazwach:

Upiór -  100 km

Duch -66 km

Duszek  - 30 km

Diabelska trzynastka  -13 km

W ramach zawodów odbyły się Mistrzostwa Polski Leśników w ultra maratonie. Na dystansie 60 km pierwsze miejsce na podium zajął Łukasz Dziuban z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Drugi był Paweł Dzięgielowski z Nadleśnictwa Niepołomice a trzeci - Zbigniew Balicki z Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Trasa biegu zaczynała się w miejscowości Winne Podbukowina i wiła się po wzgórzach z dwóch stron Sanu, w okolicach Dubiecka. Pierwsi zawodnicy wybiegali na trasę już w piątek w późnych godzinach nocnych – najwięksi twardziele mieli w końcu do przebycia 100 km. Uczestnikom biegu dech w piersiach zapierały nie tylko spore przewyższenia, ale także  bardzo gęsta mgła, która nad ranem spowiła całą dolinę rzeki San i ograniczyła zawodnikom widoczność niemal do zera. Za to kiedy pojawiło się słońce, tego dnia towarzyszyła nam piękna pogoda, można było podziwiać pogórzańskie krajobrazy. Wrażenia terenowe były więc urozmaicone i bogate. Jedno jest pewne – zawodnikom nie nudziło się na szlaku.


Zawody, już po raz drugi, organizowało Stowarzyszenie Duch Pogórza. Niesieni entuzjazmem i zachwytami zawodników organizatorzy planują nie tylko trzecią edycję Ducha, ale także październikowy bieg na dystansie 20 km.