Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

  Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego utworzony został w 1991 r. na mocy Rozporządzenia Wojewody Przemyskiego Nr 11 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie wprowadzenia ochrony terenów posiadających walory krajobrazowe przed ich niszczeniem bądź utratą tych walorów (Dz. Urz. Woj. Przemyskiego Nr 17, poz. 100). Obowiązującym dokumentem określającym jego powierzchnię, granice, oraz obowiązujące zakazy i nakazy jest aktualnie uchwała Nr XXXIX/792/13 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 października 2013 r w sprawie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.
   Całkowita powierzchnia Parku wynosi 60 561 ha, z czego w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dynów leży 12 893,65 ha, a 5030,62 ha stanowią grunty Nadleśnictwa.


   Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, będący jednym z większych parków krajobrazowych w Polsce, obejmuje jedyny w Polsce fragment najbardziej wysuniętych na zachód dwóch pogórzy Karpat Wschodnich – Pogórza Przemyskiego i w niewielkiej części Pogórza Dynowskiego. Jest to szczególna część łuku karpackiego Pogórza z dobrze zachowanym krajobrazem naturalnym o charakterystycznym, rusztowym układzie grzbietów górskich, poprzecinanych równoleżnikowo dolinami rzek i potoków. Park obejmuje tereny w większości zalesione i stosunkowo mało zaludnione w porównaniu z innymi rejonami Pogórza Karpackiego.


   Cały obszar Pogórza Przemyskiego leży w dorzeczu Sanu. Inne ważniejsze cieki w granicach Parku to dopływy Sanu: Jawornik, Stupnica, Cisowa i Wiar oraz dopływ Wiaru – Turnica. Doliny Sanu, a zwłaszcza Wiaru, mają na wielu odcinkach charakter przełomowy.
Lasy stanowią około 60% ogólnej powierzchni Parku. Zbiorowiska roślinne są różnorodne. W najwyższych partiach Pogórza występują dobrze wykształcone fragmenty buczyny karpackiej w formie reglowej, nieco niżej znajduje się zespół podgórskiej formy buczyny karpackiej. Na najniżej położonych terenach dominują grądy, a w dolinach rzek i potoków zachowały się lasy łęgowe oraz olszynki karpackie. W dominującej na terenie Parku podgórskiej formie buczyny karpackiej, w drzewostanie obok buka występuje dość licznie jodła, a także świerk, jawor i wiąz górski. Na uwagę zasługuje występowanie stanowiska rzadkiej brzozy czarnej, interesujących zbiorowisk roślinności kserotermicznej (na nasłonecznionych stokach wzgórz) oraz na niewielkich fragmentach, torfowisk przejściowych i wysokich.


   W granicach Parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury, m.in. jeden z najcenniejszych w Polsce renesansowy zamek w Krasiczynie otoczony starym parkiem, zespół kościelno-klasztorny franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej (XVIII w.), kościoły, cerkwie oraz zabytkowe cmentarze.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

10 października - Dzień Drzewa!

10 października - Dzień Drzewa!

Co roku 10 października społeczność międzynarodowa obchodzi Święto Drzewa.

Święto Drzewa to program edukacji na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem, czyli sadzeniem i ochroną drzew. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!


Leśnicy z troską podchodzą do każdego drzewa w lesie. Zdajemy sobie sprawę  że drzewa mają ogromną wartość przyrodniczą. Nie tylko dlatego, że dają nam tlen, chronią nas przed powodziami a także dostarczają drewna - surowca naturalnego o tysiącach zastosowań. Także dlatego, że są miejscem do życia dla wielu innych organizów.


Każde drzewo to mikrokosmos, w którym splata się życie wielu innych organizów zależnych od siebie.


W Nadleśnictwie Dynów z ogromną serdecznością myślimy o drzewach wyjątkowych - pomnikach przyrody, świadkach historii, powiernikach tajemnic. Niewątpliwie jednym z nich jest dorodny okaz dębu szypułkowego w leśnictwie Wybrzeże, rosnący nieopodal drogi Iskań-Wybrzeże.  Z położonej kilkaset metrów nad drogą polany można obserwować jego wspaniałą, rozłożystą koronę oraz imponujące rozmiary.

Jak można celebrować tegoroczne Święto Drzewa? Najlepiej - sadząc drzewa.
Wybierając się na spacer do lasu można również... przytulić się do drzewa!

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.

Klubu Gaja realizuje Święto Drzewa od 2003 roku. Co roku, 10 października, odbywa się ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, której towarzyszy akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych m.in. sadzenia drzew, zakładania ogrodów i parków, otaczania opieką starych drzew, szukania drzew z niezwykłą historią łączącą ludzi (konkurs Drzewo Roku), organizowania pikników i festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.

Przez 17 lat Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu blisko 700 000 osób posadzono ponad 930 000 drzew i zebrano ponad 5050 ton makulatury.

Program Święto Drzewa był rekomendowany przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 w Poznaniu i COP19 w Warszawie, a także przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.