Wydawca treści Wydawca treści

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Narciarstwo biegowe jest o wiele mniej popularne od zjazdowego, choć łatwiejsze do uprawiania. Nie trzeba wyjeżdżać w góry, nie potrzeba jest infrastruktura z wyciągami i kolejkami (nie trzeba też stać w kolejkach do nich). Wystarczą narty, kijki i rozległy, zaśnieżony teren. No właśnie, zaśnieżony. To zapewne kapryśna aura jest przyczyną małej popularności narciarstwa biegowego. Tras do biegania nie da się sztucznie zaśnieżać, jak to się robi na stokach. Na szczęście, w ostatnich latach przez przynajmniej kilka tygodni w roku można liczyć na dostatek białego puchu...

Gdzie szukać terenów do biegania? Oczywiście w lasach. Nadają się do tego prawie wszystkie szlaki i ścieżki turystyczne wytyczone przez leśników. Samych szlaków pieszych jest dziś w Lasach Państwowych ponad 22 tysiące. Drugie tyle mamy szlaków rowerowych i konnych, które również świetnie mogą służyć temu celowi. W efekcie każdy mieszkaniec Polski, niezależnie w którym zakątku kraju się znajduje, w ciągu 30 minut dojedzie samochodem do miejsca, gdzie da się pobiegać na nartach. O najbliższych trasach można się dowiedzieć z serwisu Czaswlas.pl lub w siedzibie nadleśnictwa.

Zanim pójdziesz do sklepu

Przed inwestowaniem w sprzęt warto najpierw sprawdzić czy to rzeczywiście sport dla nas. Zanim pójdziemy więc do sklepu, najlepiej jest skorzystać z wypożyczalni. W Warszawie za komplet nart z kijami i buty zapłacimy 10-25 zł za godzinę lub 25-60 zł za dobę. W mniejszych miastach ceny są zbliżone do dolnych stawek spotykanych w stolicy.

Decydując się na zakup nart biegowych, najpierw należy sobie zadać pytanie: jak będziemy biegać? Początkujący, na pewno powinien odpuścić sobie narty wyczynowe, dla zawodowców, i raczej nie zastanawiać nad nartami sportowymi, przeznaczonymi do startów w zawodach dla amatorów.
Naukę najlepiej zacząć na nartach klasy turystycznej. Wielu producentów wyróżnia jednak zamiast niej trzy jeszcze węższe kategorie. Narty fitness są przeznaczone dla osób regularnie biegających na nartach, traktujących tę dyscyplinę jako normalną aktywność fizyczną, ale niemających zacięcia sportowego. Rekreacyjne polecane są dla osób, dla których to rodzaj turystyki, jeżdżących czasami poza przygotowanymi trasami, w łagodnym terenie – dlatego narty takie są nieco szersze, by nie zapadały się w śniegu. Deski back country przeznaczone są do poruszania się po trudniejszym terenie. Są nie tylko szersze, ale i krótsze. Często mają wzmacniane krawędzie.

Dla początkujących zdecydowanie najlepszym wyborem będą narty rekreacyjne: stabilniejsze i nieco wolniejsze. Niektórzy firmy oferują też inne narty dla mężczyzn i inne dla kobiet. Te dla pań, poza odmienną kolorystyką, są często nieco sztywniejsze, co ułatwia bieganie.

W jakim stylu

Kolejną ważną sprawą do rozważenia jest styl, którym zamierzamy biegać. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami, będzie to z pewnością styl klasyczny. Jest spontaniczny - nasze ciało wykonuje ruchy zbliżone są do tych, co przy chodzeniu lub bieganiu - łatwiejszy do opanowania, niż bardziej - techniczny – styl łyżwowy. Ten może się okazać naturalny dla osób, które regularnie jeżdżą na rolkach - jest o ok. 10-15 proc. szybszy od klasycznego, ale też wymaga od biegacza lepszej kondycji.
Przewaga stylu klasycznego nad łyżwowym polega m.in. na tym, że można nim biegać nawet w kopnym śniegu i w trudnym terenie. Drugi wymaga szerokich i ubitych tras, takich jakie spotkamy w zasadzie tylko na zawodach.

Narty do stylu klasycznego są o 10-20 cm dłuższe od tych do stylu łyżwowego, a kijki o 10-15 cm krótsze. Deski klasyczne są dużo bardziej wygięte (środkowa część unosi się nad podłożem), noski są wyższe, a taliowanie głębsze (ułatwia to skręcanie). Są też elastyczniejsze. Wybierając sprzęt, powinniśmy przyjrzeć się ślizgom. W połowie dostępnych na rynku nart do stylu klasycznego ślizg pod stopą biegacza ma fakturę przypominającą rybią łuskę - taka budowa ślizgu ułatwia narciarzowi odbicie się. W klasycznych ślizg pod stopą trzeba smarować „na trzymanie", a na pozostałej długości - „na poślizg". Narty z rybią łuską na ślizgu są więc łatwiejsze w przygotowaniu, ale też nieco wolniejsze.

Fachowcy nie polecają zakupu nart uniwersalnych. Bieganie na nich sprawi mniej przyjemność, niż na przeznaczonych do konkretnego stylu. Niemożliwe jest też bieganie na przemian różnymi stylami podczas jednego wypadu, bowiem konieczne jest zastosowanie odmiennej techniki smarowania.

Biegówki różnią się od siebie także sztywnością, choć zwykle dotyczy to sprzętu wyczynowego i sportowego. Generalną zasadą jest, że im narciarz jest cięższy i silniejszy, tym sztywniejsze narty może wybrać.

Buty dobieramy do rodzaju nart, których będziemy używać. Przy stylu klasycznym buty są nieco niższe i mają bardziej elastyczną podeszwę niż przy stylu łyżwowym.

Ubrania nie są, na szczęście, tak kosztowną inwestycją, jak w wypadku narciarstwa zjazdowego. Włożyć można ocieplane legginsy, a nawet spodnie rowerowe. Zupełnie natomiast nie sprawdzą się kombinezony, których używamy na stoku narciarskim - są zbyt obcisłe i sztywne, przez co krępują ruchy. Nie ma potrzeby, przynajmniej na początku, inwestować w bardzo drogie kurtki, technologiczne bluzy i termiczną bieliznę. Dopóki nasz bieg na nartach będzie przypominał codzienny spacer, możemy z powodzeniem używać codziennych ubrań, o ile będą chroniły przed wiatrem. Dopiero kiedy zaczniemy uprawiać ten sport intensywnie, pomyślmy o zakupie specjalistycznego stroju.

Spacer na deskach

Bieganie na nartach wpływa na nasz organizm podobnie, jak nordic walking, który przecież powstał jako forma letnich treningów dla… uprawiających bieganie na nartach. Sunąc na biegówkach, wykorzystujemy dwa razy więcej mięśni niż podczas chodzenia, a prawdopodobieństwo nabawienia się kontuzji nie jest większe niż czasie zwykłego chodzenia po śniegu. Już w czasach prehistorycznych mieszkańcy Północnej Europy zaczęli używać czegoś, co przypominało narty, właśnie po to, by ułatwić sobie poruszanie się po pokrytym śniegiem terenie. A we współczesnej Skandynawii każdy, przynajmniej raz w życiu, miał biegówki na nogach.

To doskonały zimowy trening dla tych, którzy na co dzień biegają lub jeżdżą na rolkach, a także świetnym sposób na wzmocnienie nóg dla wszystkich planujących ferie na stoku narciarskim. Szczególnie zdrowe jest uprawianie tego sportu w lesie, gdzie powietrze jest wspaniałe, bez porównania czystsze niż w mieście, w którym przebywamy na co dzień, a cisza i spowite w bieli drzewa podziałają na nas kojąco. Czego chcieć więcej?


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Lasu na 40 lat RDLP w Krośnie [Aktualizacja FILM]

Święto Lasu na 40 lat RDLP w Krośnie [Aktualizacja FILM]

28 września leśnicy z terenu RDLP w Krośnie zorganizowali obchody Święta Lasu, których motywem był jubileusz 40-lecia dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Od rana na krośnieńskim rynku trwał piknik edukacyjny, który przyciągnął setki odwiedzających.

 

          Przed południem w kościele św. Jana z Dukli w Krośnie odbyła się msza św. koncelebrowana pod kierownictwem JE arcybiskupa Adama Szala, po południu część oficjalna z udziałem zaproszonych gości.

          Leśny piknik edukacyjny z okazji Święta Lasu rozpoczął występ zespołu sygnalistów „Echo Karpat", działający od 2016 roku przy RDLP w Krośnie. Tworzą go leśnicy - pracownicy nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie. Kolejnym punktem programu był koncert, specjalnie zaproszonej na ten dzień, Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi. Na krośnieńskim rynku leśnicy przygotowali stoiska edukacyjne prezentujące poszczególne funkcje lasu. Zwiedzający mogli podziwiać wystawę przyrodniczą „Zwierzęta podkarpackich lasów”, stoiska prezentujące drewno jako surowiec wszechczasów, gatunki grzybów jadalnych i trujących. Odwiedzającym zaprezentowano również infrastrukturę leśną przygotowaną dla nich na terenie podkarpackich lasów. Dla najmłodszych nie zabrakło zagadek, gier i zabaw o tematyce przyrodniczej. Dla starszych atrakcją była min. możliwość samodzielnego przecięcia kłody drewna oraz pospacerowania w rakietach śnieżnych. Zainteresowaniem cieszył się też Food Truck z dobrami z lasu – najsmaczniejszymi wyrobami z dziczyzny.

          W części oficjalnej uczestnicy wysłuchali wystąpień  Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie i dra Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego LP. Następnie odbyło się ślubowanie 32 osób nowo przyjętych w szeregi  Służby Leśnej i dekoracja zasłużonych dla leśnictwa. Spośród przybyłych gości głos zabierali m.in.: w imieniu Marszałka Sejmu mówił Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Bogdan Rzońca. Wieczorne spotkanie poprzedził koncert orkiestry reprezentacyjnej LP, która podbiła serca publiczności znakomitym wykonaniem bardzo zróżnicowanych utworów. 

 

Relację fotograficzną zamieściły też nowiny24.pl

Link do galeri zdjęć tutaj

 

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

1.

Zdzisław Gładysz -

Nadl. Brzozów

2.

Kazimierz Grosman

Nadl. Sieniawa

3.

Ludwik Krakowiecki

Nadl. Dukla

4.

Artur Królicki

RDLP w Krośnie

5.

Józef Maksymowicz

Nadl. Oleszyce

6.

Piotr Myćka       

RDLP w Krośnie

7.

Ryszard Ozimek

Nadl. Oleszyce

8.

Jan Papież

Nadl. Kańczuga

9.

Bartłomiej Peret

Nadl. Kolbuszowa

10.

Stanisław Rydzik

Nadl. Leżajsk

11.

Małgorzata Szkamruk

Nadl. Sieniawa

12.

Maciej Szpiech

Nadl. Ustrzyki Dolne

13.

Wiesława Tymuła

Nadl. Mielec

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

1.

Leokadia Augustyn

Nadl. Kolbuszowa

2.

Zenon Bachurski

Nadl. Bircza

3.

Marek Bajda

Nadl. Lutowiska

4.

Janusz Gaweł

Nadl. Tuszyma

5.

Leszek Gęborys

Nadl. Rymanów

6.

Jerzy Gołąbek

Nadl. Brzozów

7.

Jurek Hendzel

Nadl. Tuszyma

8.

Zbigniew Jemioło

Nadl. Tuszyma

9.

Andrzej Jonasz

Nadl. Ustrzyki Dolne

10.

Edward Kabala

Nadl. Lesko

11.

Mariusz Nędzyński

Nadl. Stuposiany

12.

Stanisława Pochodaj

Nadl. Lubaczów

13.

Robert Podgórny

Nadl. Ustrzyki Dolne

14.

Zbigniew Podgórny

Nadl. Bircza

15.

Wiesław Prajsnar

Nadl. Dukla

16.

Marian Prokopski

Nadl. Krasiczyn

17.

Bogusława Sobocińska

Nadl. Cisna

18.

Barbara Sowa

Nadl. Mielec

19.

Stanisław Stawarz

Nadl. Strzyżów

20.

Danuta Szafran

Nadl. Lubaczów

21.

Kazimierz Szaganiec

Nadl. Jarosław

22.

Maria Urbanik

Nadl. Strzyżów

23.

Edward Wierzbicki

Nadl. Cisna

24.

Roman Zielonka

Nadl. Cisna

       

Uhonorowani odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”:

1.

Robert Banaś

Nadl. Lubaczów

2.

Marek Brański

Nadl. Stuposiany

3.

Anna Bukowska

Nadl. Leżajsk

4.

Robert Czernikowski

Nadl. Tuszyma

5.

Grzegorz Dziuba

Nadl. Brzozów

6.

Dorota Fedczak

Nadl. Bircza

7.

Wojciech Jankowski

Nadl. Lesko

8.

Wiesław Mazur

Nadl. Tuszyma

9.

Piotr Nowak

Nadl. Oleszyce

10.

Tadeusz Ogonowski

Nadl. Jarosław

11.

Artur Paczkowski

Nadl. Kołaczyce

12.

Zbigniew Pawłowski

Nadl. Lesko

13.

Robert Róg

Nadl. Kolbuszowa

14.

Kazimierz Suchy

Nadl. Ustrzyki Dolne

15.

Piotr Trzaska

Nadl. Komańcza

16.

Artur Zator

Nadl. Dukla

17.

Zbigniew Żywiec

Nadl. Dukla

Kordelasem Leśnika Polskiego uhonorowani zostali:

1.

Aleksander Bigaj

RDLP w Krośnie

2.

Zygmunt Dworzański

RDLP w Krośnie

3.

Mariusz Faraś

Nadl. Strzyżów

4.

Dorota Magusiak

Nadl. Komańcza

5.

Eryk Maziarski

RDLP w Krośnie

6.

Tomasz Najbar

RDLP w Krośnie

7.

Piotr Nowakowski

Nadl. Lutowiska

8.

Zbigniew Pawłowski

Nadl. Lesko

9.

Zenon Siekaniec

Nadl. Baligród

10.

Tomasz Smędra 

Nadl. Kańczuga

11.

Wiesław Stopyra

Nadl. Narol

12.

Lucyna Strzępek

RDLP w Krośnie

13.

Krzysztof Strzyż

Nadl. Dynów

14.

Janusz Wilusz

RDLP w Krośnie

15.

Małgorzata Zając

RDLP w Krośnie

Wyróżnieni cechówką leśną:

   

1.

Krzysztof Ozimek

Nadl. Głogów

2.

Zbigniew Banaś

Nadl. Lubaczów

 

 

Medalem Pro Patria i Krzyżem Obrońców Wołynia 1939 – 1944 uhonorowany został Edward Orłowski starszy specjalista z Nadl. Komańcza

 

 

Tekst: Edward Marszałek

                     rzecznik RDLP w Krośnie

           Zdjecia: Jerzy Kaleta, Tomasz Jefimow