Aktualności

Od początku stycznia do 28 kwietnia bieżącego roku, wybuchło w Polsce niemal 1800 pożarów lasu, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta wynosiła nieco ponad 400. Jak pokazał ostatni pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego, walka z żywiołem w obecnych warunkach klimatycznych jest coraz trudniejsza. Przed majówką strażacy i leśnicy wspólnie apelują o ostrożność.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Woda, woda, woda czyli być jak gąbka

Woda, woda, woda czyli być jak gąbka

   Wzrost średniej temperatury, zwiększenie ilości dni z intensywnymi opadami deszczu, wydłużenie okresów bezdeszczowych, skrócenie czasu zalegania pokrywy śnieżnej, pojawiające się bezśnieżne zimy, obniżenie poziomu wód gruntowych…. Wszystko to sprawia, że zmieniający się klimat ma wpływ na nasze otoczenie i środowisko, w jakim żyjemy.
Dlatego, z punktu widzenia gospodarki wodnej, niezwykle ważne jest, aby wodę zatrzymać w miejscu, gdzie spadła. Spowolnienie spływu wody to mniej szkód na drogach, mniej podtopień oraz brak dotkliwych susz.

 

   Doskonałym miejscem zatrzymującym wodę jest las. Działa jak gąbka - pochłania czyli retencjonuje ogromne jej ilości, zapobiegając lokalnym podtopieniom czy erozji gleby. Część wody zgromadzonej w lesie powoli odparowuje do atmosfery, część wnika w glebę zasilając wody gruntowe i głębinowe, a część wody trafia do strumieni, rzek lub zbiorników wodnych.  Im więcej w lesie małych oczek, zbiorników wodnych, terenów podmokłych tym więcej wody zostaje, „na miejscu” I o to nam chodzi!

 

   W Nadleśnictwie Dynów, dzięki programowi małej retencji górskiej, w latach 2007-2014, wybudowaliśmy 8 zbiorników magazynujących ponad 35 tysięcy metrów sześciennych wody.

   W latach 2016-2022 w ramach projektu pod nazwą Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich Nadleśnictwo Dynów realizować będzie 4 zadania. Planujemy budowę zbiornika retencyjnego o pojemności 4,2 tys. m. sześć., przebudowę mostu, przebudowę przepustu na drodze leśnej oraz biologiczną zabudowę brzegu potoku w celu ochrony infrastruktury drogowej.

 

 

Projekt retencji współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska).

Więcej o projekcie w Nadleśnictwie znajdziesz tutaj