Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

W  latach 2017-2026 Nadleśnictwo Dynów realizuje założenia Planu Urządzenia Lasu:

  • odnowienia przy rębniach złożonych - 393,40 ha
  • poprawki i uzupełnienia w istniejących uprawach i młodnikach - 1,50 ha
  • pielęgnacja gleby - 401,00 ha
  • podsadzenia i dolesienia - 6,10 ha
  • pielęgnowanie młodników - 1738,30 ha
  • pielęgnowanie upraw - 370,11 ha

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Dynów posiada bogatą bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona:

  • 16 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 267,68 ha. Są to drzewostany modrzewiowe, jodłowe, bukowe, dębowe i olchowe,
  • źródła nasion, w tym: jaworu i czereśni ptasiej, wiązu szypułkowego, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, kaliny koralowej, gruszy pospolitej
  • 22 drzewa mateczne: 10 buków oraz 12 czereśni ptasich,
  • plantacja nasienna czereśni ptasiej  na powierzchni 5,33 ha.

Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa znajdują się bloki upraw pochodnych modrzewia, jodły
i buka o łącznej powierzchni 96,21 ha, które służą do monitorowania jakości drzewostanów,
z których zbierane są nasiona.

Ponadto Nadleśnictwo uczestniczy w programie testowania potomstw, realizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa. W związku z tym posadzono potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej na powierzchni 2,00 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Koronawirus - jak bezpiecznie wybrać się do lasu?

Koronawirus - jak bezpiecznie wybrać się do lasu?

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, sprawiły, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc i odkrywajcie nowe miejsca.

Ze względów bezpieczeństwa  odwołaliśmy wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki. Lasy w naszym zarządzie pozostają natomiast otwarte dla każdego. Nie dziwi nas, że  cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.

Prosimy gorąco: jeśli wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie.