Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

W  latach 2017-2026 Nadleśnictwo Dynów realizuje założenia Planu Urządzenia Lasu:

  • odnowienia przy rębniach złożonych - 393,40 ha
  • poprawki i uzupełnienia w istniejących uprawach i młodnikach - 1,50 ha
  • pielęgnacja gleby - 401,00 ha
  • podsadzenia i dolesienia - 6,10 ha
  • pielęgnowanie młodników - 1738,30 ha
  • pielęgnowanie upraw - 370,11 ha

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Dynów posiada bogatą bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona:

  • 16 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 267,68 ha. Są to drzewostany modrzewiowe, jodłowe, bukowe, dębowe i olchowe,
  • źródła nasion, w tym: jaworu i czereśni ptasiej, wiązu szypułkowego, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, kaliny koralowej, gruszy pospolitej
  • 22 drzewa mateczne: 10 buków oraz 12 czereśni ptasich,
  • plantacja nasienna czereśni ptasiej  na powierzchni 5,33 ha.

Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa znajdują się bloki upraw pochodnych modrzewia, jodły
i buka o łącznej powierzchni 96,21 ha, które służą do monitorowania jakości drzewostanów,
z których zbierane są nasiona.

Ponadto Nadleśnictwo uczestniczy w programie testowania potomstw, realizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa. W związku z tym posadzono potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej na powierzchni 2,00 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

10 października - Dzień Drzewa!

10 października - Dzień Drzewa!

Co roku 10 października społeczność międzynarodowa obchodzi Święto Drzewa.

Święto Drzewa to program edukacji na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem, czyli sadzeniem i ochroną drzew. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!


Leśnicy z troską podchodzą do każdego drzewa w lesie. Zdajemy sobie sprawę  że drzewa mają ogromną wartość przyrodniczą. Nie tylko dlatego, że dają nam tlen, chronią nas przed powodziami a także dostarczają drewna - surowca naturalnego o tysiącach zastosowań. Także dlatego, że są miejscem do życia dla wielu innych organizów.


Każde drzewo to mikrokosmos, w którym splata się życie wielu innych organizów zależnych od siebie.


W Nadleśnictwie Dynów z ogromną serdecznością myślimy o drzewach wyjątkowych - pomnikach przyrody, świadkach historii, powiernikach tajemnic. Niewątpliwie jednym z nich jest dorodny okaz dębu szypułkowego w leśnictwie Wybrzeże, rosnący nieopodal drogi Iskań-Wybrzeże.  Z położonej kilkaset metrów nad drogą polany można obserwować jego wspaniałą, rozłożystą koronę oraz imponujące rozmiary.

Jak można celebrować tegoroczne Święto Drzewa? Najlepiej - sadząc drzewa.
Wybierając się na spacer do lasu można również... przytulić się do drzewa!

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.

Klubu Gaja realizuje Święto Drzewa od 2003 roku. Co roku, 10 października, odbywa się ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, której towarzyszy akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych m.in. sadzenia drzew, zakładania ogrodów i parków, otaczania opieką starych drzew, szukania drzew z niezwykłą historią łączącą ludzi (konkurs Drzewo Roku), organizowania pikników i festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.

Przez 17 lat Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu blisko 700 000 osób posadzono ponad 930 000 drzew i zebrano ponad 5050 ton makulatury.

Program Święto Drzewa był rekomendowany przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 w Poznaniu i COP19 w Warszawie, a także przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.