Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa
Historia Nadleśnictwa Dynów najprawdopodobniej zaczyna się w Żohatynie - obecnie niewielkiej wsi.
Lasy Nadleśnictwa Dynów przed wojną należały w większości do prywatnych właścicieli, część z nich stanowiła dobra kościelne. W roku 1944, na mocy dekretu PKWN o przejęciu niektórych lasów na własność państwa, utworzono Nadleśnictwo Żohatyn składające się z leśnictw Wybrzeże, Dąbrówka i Dylągowa. Sąsiednie Nadleśnictwo Dydnia tworzyły m.in.leśnictwa Borownica i Wola Wołodzka. z powodu toczacych sie na tym terenie w latach 1946-1948 walk UPA Nadleśnictwa nie prowadziły gospodarki leśnej.
W roku 1947 oraz 1949 na mocy ustaw i dekretów lasy po ludności przesiedlonej oraz nie będące w faktycznym władaniu właścicieli zostały upaństwowione. W roku 1951 zlikwidowano Nadleśnictwo Dydnia przyłączając leśnictwa Wola Wołodzka i Borownica do Nadleśnictwa Żohatyn i zmieniono jego nazwę na Nadleśnictwo Dynów. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła wtedy 6677 ha.
Od roku 1952 obowiązywał pierwszy, prowizoryczny plan urządzenia lasu. W następnych latach przekazywano Nadleśnictwu kolejne grunty przeznaczone do zalesienia (z dawnych PGR, następnie z Państwowego Funduszu Ziemii etc.)
Obecnie powierzchnia leśna Nadleśnictwa wynosi ponad 10,6 tys. ha
Zdjęcia historyczne zamieszczono dzięki uprzejmości Pana Jerzego Tabisza.
Najnowsze aktualności
XIV Pielgrzymka Leśników, Ostrowy Tuszowskie
XIV Pielgrzymka Leśników, Ostrowy Tuszowskie
W niedzielę 19 maja podkarpaccy leśnicy po raz 14. spotkali się w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich.
Uroczysta msza święta odbyła się w asyście 16 pocztów sztandarowych, w tym pocztu Nadleśnictwa Dynów. We wspólnej modlitwie z leśnikami uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, służby mundurowe, myśliwi, przedstawiciele licznych organizacji m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Liga Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki i sympatycy Sanktuarium.
Słowo do pielgrzymów skierowała również Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, dziękując za trud pracy leśnikom oraz wszystkim przyjaciołom lasu.
- Spotykamy się w roku ważnym dla leśników: 95-lecia powołania Lasów Państwowych. Podziękowaliśmy dziś Panu za to, że dał nam pielęgnować to wspaniałe Dzieło Boże - ekosystemy leśne - mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – . Od lat korzystamy z gościnności ks. Ryszarda Madeja, kustosza Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, uczestnicząc w modlitewnym spotkaniu, które dla nas ma wymiar ponadregionalny, bo spotykają się tu leśnicy z dyrekcji LP w Krośnie, Krakowie i Lublinie, a łączy nas obszar historycznej Puszczy Sandomierskiej.
Wydarzenie uświetniły: chór Chorus Familiaris z Woli Baranowskiej i zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat” działający przy RDLP w Krośnie.
Obraz „Madonna z Puszczy” z ostrowskiego kościoła jest kopią rzymskiej Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore. Tytuł „Śnieżna” nadano na pamiątkę śniegu, który spadł w lecie 356 r. w Rzymie. Polska kopia powstała w 1630 r., o czym świadczy data umieszczona na obrazie. Natomiast o pochodzeniu wzorca mówi łaciński napis znajdujący się u dołu obrazu: „Madonna Maior de Urbe [...] a s. Luca Evang. depicta”. Według tradycji obraz ten to królewski dar polskich władców, którzy byli kolatorami kościoła aż po czasy rozbiorów.
Kult Maryi z sandomierskiej puszczy sięga przełomu XVII i XVIII w. Świadczą o tym liczne wota zgromadzone w świątyni, a także korony na wizerunku Matki Boskiej. W 1902 r. Madonna z Puszczy znalazła miejsce w nowym, murowanym kościele. Od lat trzydziestych XX w. dzięki proboszczowi ks. Dominikowi Litwińskiemu nastąpiło odrodzenie kultu Leśnej Madonny, a siedem lat temu 19 maja 2012 roku w Ostrowach Tuszowskich miała miejsce koronacja obrazu.
Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek