Wydawca treści
Historia Nadleśnictwa
Historia Nadleśnictwa Dynów najprawdopodobniej zaczyna się w Żohatynie - obecnie niewielkiej wsi.
Lasy Nadleśnictwa Dynów przed wojną należały w większości do prywatnych właścicieli, część z nich stanowiła dobra kościelne. W roku 1944, na mocy dekretu PKWN o przejęciu niektórych lasów na własność państwa, utworzono Nadleśnictwo Żohatyn składające się z leśnictw Wybrzeże, Dąbrówka i Dylągowa. Sąsiednie Nadleśnictwo Dydnia tworzyły m.in.leśnictwa Borownica i Wola Wołodzka. z powodu toczacych sie na tym terenie w latach 1946-1948 walk UPA Nadleśnictwa nie prowadziły gospodarki leśnej.
W roku 1947 oraz 1949 na mocy ustaw i dekretów lasy po ludności przesiedlonej oraz nie będące w faktycznym władaniu właścicieli zostały upaństwowione. W roku 1951 zlikwidowano Nadleśnictwo Dydnia przyłączając leśnictwa Wola Wołodzka i Borownica do Nadleśnictwa Żohatyn i zmieniono jego nazwę na Nadleśnictwo Dynów. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła wtedy 6677 ha.
Od roku 1952 obowiązywał pierwszy, prowizoryczny plan urządzenia lasu. W następnych latach przekazywano Nadleśnictwu kolejne grunty przeznaczone do zalesienia (z dawnych PGR, następnie z Państwowego Funduszu Ziemii etc.)
Obecnie powierzchnia leśna Nadleśnictwa wynosi ponad 10,6 tys. ha
Zdjęcia historyczne zamieszczono dzięki uprzejmości Pana Jerzego Tabisza.
Najnowsze aktualności
Dni Pogórza Dynowskiego
Dni Pogórza Dynowskiego
... z Nadleśnictwem Dynów
Mimo kapryśnej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła Dniom Pogórza Dynowskiego leśnicy pozostali na posterunku. Stoisko Nadleśnictwa Dynów było tłumnie odwiedzane przez dzieci i dorosłych, a każdy mógł u nas znaleźć coś ciekawego .
Tematem przewodnim tegorocznej wystawy były pszczoły i ich rola w lesie. Na ośrodku „Błękitny San", gdzie odbywała się impreza, zagościł więc potężny, naturalny ul wydrążony z jodły. Zainteresowani mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi w pracy pszczelarza, obejrzeć pszczele plastry, ramki pszczelarskie i wosk pszczeli.
Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się ścieżka zmysłów, na której bosą stopą można było poczuć las – dzieci ochoczo maszerowały po ściółce w bukowym lesie, po olchowych „szyszkach" czy po sosnowym igliwiu.
Jak co roku leśnicy opowiadali również o swojej pracy, pokazując narzędzia stosowane przez nich na co dzień – średnicomierze popularnie zwane klupami, taśmy, rejestratory, numeratory czy urządzenia nawigacji satelitarnej. Wystawie współczesnych narzędzi towarzyszyły wątki historyczne – drewniane klupy z 1940 roku czy taśma do mierzenia długości drzew z 1939 roku. Zainteresowanie budziła także pierwsza „instrukcja leśna" czyli Umiejętność lasowa - reprint podręcznika leśnego z 1809-1810 roku całościowo przedstawiającego ówczesną sztukę leśną. Odwiedzający nasze stoisko dowiedzieli się, że wiedza leśna nie pochodzi „ z czapy" ale jest podyktowana obserwacjami leśników, wiedzą przyrodniczą i inżynieryjną , troską o las i ponad 200 letnią tradycją.