Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
    biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),
    abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),
    antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).


Stan zdrowotny drzewostanów Nadleśnictwa Dynów oceniany jest jako dobry. Czynnikami abiotycznymi mającymi największe znaczenie na naszym terenie jest okiść oraz silne wiatry.
Z uwagi na dużą różnorodność gatunkową, dopasowanie drzewostanów do siedliska i ich dobrą kondycję zdrowotną  zagrożenie od szkodników owadzich jest niewielkie. Dlatego w Nadleśnictwie nie wykonuje się prac prognostycznych takich jak np. jesienne poszukiwania szkodników sosny.

Choroby grzybowe występujące na terenie działania Nadleśnictwa to głównie rak jodły. Jego rozprzestrzenianie jest ograniczane poprzez usuwanie starszych jodeł opanowanych przez raka,a w młodszych stadiach rozwojowych drzewostanu usuwanie tzw. "czarcich mioteł".

Jednym z czynników najbardziej zagrażających lasom na tym terenie jest zwierzyna płowa. Największe szkody, polegające na zgryzaniu sadzonek, czynione są w uprawach i młodnikach. Dlatego rokrocznie Nadleśnictwo zabezpiecza chemicznie lub grodzi uprawy i młodniki gatunków narażonych na zgryzanie.
W roku 2018 Nadleśnictwo Dynów przeznaczyło do zabezpieczenia chemicznego  94 ha upraw jodłowych oraz wykonało 7,25 ha grodzeń.

Ochrona przeciwpożarowa

Nadleśnictwo Dynów zaliczono do kategorii nadleśnictw o małym zagrożeniu przez pożary tj. do III kategorii zagrożenia pożarowego.
Nadleśnictwo posiada Sposób postępowania na wypadek pożarów i innych miejscowych zagrożeń, który jest aktualizowany corocznie. Głównym źródłem mogącym stanowić zagrożenie pożarowe jest wypalanie traw w okresie wiosny i jesieni.
Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny uruchamiany jest w miarę potrzeb i znajduje się w siedzibie Nadleśnictwa. Również w siedzibie Nadleśnictwa zlokalizowana jest baza sprzętu przeciwpożarowego.
Nadleśnictwo posiada dwa zbiorniki przeciwpożarowe: w leśnictwie Żohatyn o pojemności ok. 3000 m3 i w leśnictwie Dąbrówka o pojemności ok. 1500 m3.
Działania z ochrony przeciwpożarowej sprowadzają się głównie do:
- prowadzenia akcji prewencyjnych dot.  zagrożenia pożarowego lasów,
- okresowych przeglądów sprzętu przeciwpożarowego,


Asset Publisher Asset Publisher

Back

10 października - Dzień Drzewa!

10 października - Dzień Drzewa!

Co roku 10 października społeczność międzynarodowa obchodzi Święto Drzewa.

Święto Drzewa to program edukacji na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem, czyli sadzeniem i ochroną drzew. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!


Leśnicy z troską podchodzą do każdego drzewa w lesie. Zdajemy sobie sprawę  że drzewa mają ogromną wartość przyrodniczą. Nie tylko dlatego, że dają nam tlen, chronią nas przed powodziami a także dostarczają drewna - surowca naturalnego o tysiącach zastosowań. Także dlatego, że są miejscem do życia dla wielu innych organizów.


Każde drzewo to mikrokosmos, w którym splata się życie wielu innych organizów zależnych od siebie.


W Nadleśnictwie Dynów z ogromną serdecznością myślimy o drzewach wyjątkowych - pomnikach przyrody, świadkach historii, powiernikach tajemnic. Niewątpliwie jednym z nich jest dorodny okaz dębu szypułkowego w leśnictwie Wybrzeże, rosnący nieopodal drogi Iskań-Wybrzeże.  Z położonej kilkaset metrów nad drogą polany można obserwować jego wspaniałą, rozłożystą koronę oraz imponujące rozmiary.

Jak można celebrować tegoroczne Święto Drzewa? Najlepiej - sadząc drzewa.
Wybierając się na spacer do lasu można również... przytulić się do drzewa!

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja na rzecz ochrony środowiska i klimatu poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew.

Klubu Gaja realizuje Święto Drzewa od 2003 roku. Co roku, 10 października, odbywa się ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, której towarzyszy akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, a by sprostać wyzwaniom jakie niosą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ. Święto Drzewa integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych m.in. sadzenia drzew, zakładania ogrodów i parków, otaczania opieką starych drzew, szukania drzew z niezwykłą historią łączącą ludzi (konkurs Drzewo Roku), organizowania pikników i festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.

Przez 17 lat Święta Drzewa dzięki zaangażowaniu blisko 700 000 osób posadzono ponad 930 000 drzew i zebrano ponad 5050 ton makulatury.

Program Święto Drzewa był rekomendowany przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 w Poznaniu i COP19 w Warszawie, a także przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.