Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Każde Nadleśnictwo prowadzi w lasach gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat. W Nadleśnictwie Dynów obowiązuje aktualnie Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2017-2026 zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska DL-I.611.1.2018 z dnia 28.03.2018

Plany Urządzenia  dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  •     opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  •     analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  •     program ochrony przyrody,
  •     określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Dynów określa m.in. zadania dotyczące:
. etatu miaższościowego użytków głównych (rębnych i przedrębnych) w ilości 636 864 m3 grubizny drewna netto,
. projektowanej powierzchni zalesień i odnowień- 393,40 ha,
. projektowanej powierzchni pielęgnowania lasu - 7019,81 ha.

Wybrane treści Planu Urządzania Lasu zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Nadleśnictwa Dynów


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Dynów w Boguchwale

Nadleśnictwo Dynów w Boguchwale

  Nadleśnictwo Dynów po raz pierwszy miało okazję gościć na XIV Jesiennej Giełdzie Ogrodniczej organizowanej przez Podkarpacki Ośrodek Wsparcia Rolniczego w Boguchwale. Podczas tej sobotnio- niedzielnej imprezy stoisko przygotowane przez dynowskich leśników cieszyło się sporym zainteresowaniem. Na ciekawych leśnych wrażeń czekały foldery i mapy Nadleśnictwa oraz wiele eksponatów  o treściach edukacyjnych: drzewa w miniaturowych skalach, ptaki leśne i ogrodowe, klocki ze zwierzętami, książki o tematyce przyrodniczej.  Największym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty rysia oraz jenota. Były one znakomitą okazją do przekazania odwiedzającym informacji o obu gatunkach. Zachowania, dieta i występowanie rysia były przedmiotem bardzo wielu dociekań i dyskusji. Mało kto wiedział, że na terenie Pogórza Dynowskiego żyje populacja tego wspaniałego i chronionego gatunku. Niewielu odwiedzających rozpoznało także jenota – drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, który jako gatunek introdukowany występuje w całej niemal Polsce.

  Miniony weekend pod względem pogodowym nie należał do najbardziej udanych, jednak ogrom ciepłych słów i zainteresowanie odwiedzających sprawiły, że dla nas to był bardzo owocny i udany czas.