Asset Publisher
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego utworzony został w 1991 r. na mocy Rozporządzenia Wojewody Przemyskiego Nr 11 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie wprowadzenia ochrony terenów posiadających walory krajobrazowe przed ich niszczeniem bądź utratą tych walorów (Dz. Urz. Woj. Przemyskiego Nr 17, poz. 100). Obowiązującym dokumentem określającym jego powierzchnię, granice, oraz obowiązujące zakazy i nakazy jest aktualnie uchwała Nr XXXIX/792/13 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 października 2013 r w sprawie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.
Całkowita powierzchnia Parku wynosi 60 561 ha, z czego w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dynów leży 12 893,65 ha, a 5030,62 ha stanowią grunty Nadleśnictwa.
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, będący jednym z większych parków krajobrazowych w Polsce, obejmuje jedyny w Polsce fragment najbardziej wysuniętych na zachód dwóch pogórzy Karpat Wschodnich – Pogórza Przemyskiego i w niewielkiej części Pogórza Dynowskiego. Jest to szczególna część łuku karpackiego Pogórza z dobrze zachowanym krajobrazem naturalnym o charakterystycznym, rusztowym układzie grzbietów górskich, poprzecinanych równoleżnikowo dolinami rzek i potoków. Park obejmuje tereny w większości zalesione i stosunkowo mało zaludnione w porównaniu z innymi rejonami Pogórza Karpackiego.
Cały obszar Pogórza Przemyskiego leży w dorzeczu Sanu. Inne ważniejsze cieki w granicach Parku to dopływy Sanu: Jawornik, Stupnica, Cisowa i Wiar oraz dopływ Wiaru – Turnica. Doliny Sanu, a zwłaszcza Wiaru, mają na wielu odcinkach charakter przełomowy.
Lasy stanowią około 60% ogólnej powierzchni Parku. Zbiorowiska roślinne są różnorodne. W najwyższych partiach Pogórza występują dobrze wykształcone fragmenty buczyny karpackiej w formie reglowej, nieco niżej znajduje się zespół podgórskiej formy buczyny karpackiej. Na najniżej położonych terenach dominują grądy, a w dolinach rzek i potoków zachowały się lasy łęgowe oraz olszynki karpackie. W dominującej na terenie Parku podgórskiej formie buczyny karpackiej, w drzewostanie obok buka występuje dość licznie jodła, a także świerk, jawor i wiąz górski. Na uwagę zasługuje występowanie stanowiska rzadkiej brzozy czarnej, interesujących zbiorowisk roślinności kserotermicznej (na nasłonecznionych stokach wzgórz) oraz na niewielkich fragmentach, torfowisk przejściowych i wysokich.
W granicach Parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury, m.in. jeden z najcenniejszych w Polsce renesansowy zamek w Krasiczynie otoczony starym parkiem, zespół kościelno-klasztorny franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej (XVIII w.), kościoły, cerkwie oraz zabytkowe cmentarze.
Asset Publisher
Odwiedź nas!
Odwiedź nas!
Szukasz sposobu na spędzenie wolnego czasu, relaks od stresującej codzienności?
Pamiętaj, że las dostępny jest od zaraz, bez recepty i za darmo!
Pogórze Dynowskie jest niezwykle malowniczym miejscem. Można spędzić czas na wędrówkach pieszych, przejażdżkach rowerowych. Można wylegiwać się nad Sanem. Można także zaszyć się w lesie i korzystać z dobrodziejstw natury!
Polecamy szczególnie dwa miejsca rekreacyjno wypoczynkowe:
Pole biwakowe Janicze położone jest na trasie drogi Siedliska- Huta Poręby- Borownica- Bircza. Na polu znajduje się wiata z miejscem na ognisko oraz utwardzone miejsce postojowe. Dodatkowo ustawione są tablice edukacyjne. Z pola biwakowego można udać się na spacery do lasu lub na zwiedzanie bunkrów Przemyskiego Rejonu Umocnionego będącego częścią Linii Mołotowa wzdłuż Sanu. Najbliższy bunkier znajduje się za Leśniczówką w Siedliskach w odległości 1 km od pola biwakowego.
Ścieżka historyczno-przyrodnicza Borownica, znajduje się w Leśnictwie Borownica, w miejscowości o tej samej nazwie. Ścieżka przedstawia historię 17 pułku piechoty im. Ziemi Rzeszowskiej, który toczył walki o Borownicę w wojnie obronnej 1939 roku i tu uległ rozbiciu. Trasa ścieżki przebiega m.in. w miejscu, w którym poległ dowódca jednostki i jego żołnierze. Pod względem przyrodniczym ścieżka przedstawia zabiegi gospodarcze prowadzone w lasach przez leśników m.in. przebudowę drzewostanów, charakterystykę siedlisk typowych dla lasów pogórza oraz rolę podszytu w drzewostanie. Na początku i końcu ścieżki znajdują się miejsca biwakowania z miejscem na ognisko, ławeczkami i toaletą. Do biwaku znajdującego się na początku ścieżki można dojechać drogą publiczną, jest tam również miejsce do zaparkowania pojazdu. Czas przejścia ścieżki wynosi ok. 1,5 h, a długość ok. 1,5 km. Ścieżka nie jest utwardzona. Trasa ścieżki nie jest trudna, nadaje się również dla osób starszych.
Przed wizytą na obiektach rekteacyjno wypoczynkowych Nadleśnictwa Dynów prosimy o zapoznanie się z regulaminem koszystania z w/w obiektów, dostępnym tutaj