Asset Publisher Asset Publisher

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

  Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego utworzony został w 1991 r. na mocy Rozporządzenia Wojewody Przemyskiego Nr 11 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie wprowadzenia ochrony terenów posiadających walory krajobrazowe przed ich niszczeniem bądź utratą tych walorów (Dz. Urz. Woj. Przemyskiego Nr 17, poz. 100). Obowiązującym dokumentem określającym jego powierzchnię, granice, oraz obowiązujące zakazy i nakazy jest aktualnie uchwała Nr XXXIX/792/13 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 października 2013 r w sprawie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.
   Całkowita powierzchnia Parku wynosi 60 561 ha, z czego w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dynów leży 12 893,65 ha, a 5030,62 ha stanowią grunty Nadleśnictwa.


   Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, będący jednym z większych parków krajobrazowych w Polsce, obejmuje jedyny w Polsce fragment najbardziej wysuniętych na zachód dwóch pogórzy Karpat Wschodnich – Pogórza Przemyskiego i w niewielkiej części Pogórza Dynowskiego. Jest to szczególna część łuku karpackiego Pogórza z dobrze zachowanym krajobrazem naturalnym o charakterystycznym, rusztowym układzie grzbietów górskich, poprzecinanych równoleżnikowo dolinami rzek i potoków. Park obejmuje tereny w większości zalesione i stosunkowo mało zaludnione w porównaniu z innymi rejonami Pogórza Karpackiego.


   Cały obszar Pogórza Przemyskiego leży w dorzeczu Sanu. Inne ważniejsze cieki w granicach Parku to dopływy Sanu: Jawornik, Stupnica, Cisowa i Wiar oraz dopływ Wiaru – Turnica. Doliny Sanu, a zwłaszcza Wiaru, mają na wielu odcinkach charakter przełomowy.
Lasy stanowią około 60% ogólnej powierzchni Parku. Zbiorowiska roślinne są różnorodne. W najwyższych partiach Pogórza występują dobrze wykształcone fragmenty buczyny karpackiej w formie reglowej, nieco niżej znajduje się zespół podgórskiej formy buczyny karpackiej. Na najniżej położonych terenach dominują grądy, a w dolinach rzek i potoków zachowały się lasy łęgowe oraz olszynki karpackie. W dominującej na terenie Parku podgórskiej formie buczyny karpackiej, w drzewostanie obok buka występuje dość licznie jodła, a także świerk, jawor i wiąz górski. Na uwagę zasługuje występowanie stanowiska rzadkiej brzozy czarnej, interesujących zbiorowisk roślinności kserotermicznej (na nasłonecznionych stokach wzgórz) oraz na niewielkich fragmentach, torfowisk przejściowych i wysokich.


   W granicach Parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury, m.in. jeden z najcenniejszych w Polsce renesansowy zamek w Krasiczynie otoczony starym parkiem, zespół kościelno-klasztorny franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej (XVIII w.), kościoły, cerkwie oraz zabytkowe cmentarze.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jacek Gałuszka nowym nadleśniczym w Dynowie

Jacek Gałuszka nowym nadleśniczym w Dynowie

W środę 8 maja Janusz Starzak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, powołał Jacka Gałuszkę na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Dynów.

 

Jacek Gałuszka jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ukończył kwalifikacyjne studia pedagogiczne na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie oraz studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Ludźmi w Firmie na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pracę zawodową w Lasach Państwowych rozpoczął w 1993 roku w Nadleśnictwie Strzyżów. W 1995 roku został zatrudniony w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie na stanowisku kierownika komórki organizacyjnej ds. informatyki, a od 2013 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału Organizacji i Kadr.

- Na nowym stanowisku stawiam na dobrą organizację pracy, kształtowanie właściwych relacji w zespole pracowniczym oraz z otoczeniem zewnętrznym nadleśnictwa, na współpracę i wzajemny szacunek – deklaruje nowy szef Nadleśnictwa Dynów.

Nadleśniczy Jacek Gałuszka jest żonaty, ma dwoje dzieci. Interesuje się rolnictwem, lubi pracę w ogrodzie, jest pasjonatem ornitologii.