Asset Publisher Asset Publisher

Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 48475 ha, na gruntach Nadleśnictwa znajduje się 2146,34 ha, natomiast w zasięgu terytorialnym 5738,39 ha.

 Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu został utworzony Rozporządzeniem Nr 24 Wojewody Przemyskiego z dnia 05 czerwca 1998 r w sprawie obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa przemyskiego (DZ.Urz.Województwa Przemyskiego Nr 10, poz. 112. Obowiązującym dokumentem określającym jego powierzchnię, granice oraz obowiązujące zakazy i nakazy jest aktualnie Rozporządzenie Nr 65 Wojewody Podkarpackiego z dnia 28 czerwca 2005 roku.

   Tereny Przemysko-Dynowskiego OChK charakteryzują się niewielkim zniekształceniem środowiska przyrodniczego. Znaczną powierzchnię porastają lasy (około 48%), głównie liściaste i mieszane o wysokim stopniu naturalności.
Zaznacza się tutaj wyraźnie rusztowy układ dolin rzecznych i lesistych grzbietów górskich, charakterystyczny dla Karpat Wschodnich. Szczególnie piękna jest dolina Sanu i Wiaru. San na odcinku górzystym do Przemyśla meandruje wieloma zakolami tworząc liczne przełomy.
   Spośród osobliwości przyrody nieożywionej należy wymienić występowanie we fliszu dużych okruchów skał wapiennych wieku jurajskiego.
   W najwyższych partiach Pogórza Przemyskiego zachowały się najcenniejsze naturalne zbiorowiska leśne podgórskiej formy buczyny karpackiej. Do rzadkich i chronionych roślin występujących w lasach bukowych i bukowo-jodłowych należy: bluszcz pospolity Hedera helix, języcznik zwyczajny Phyllitis scolopendrium, lilia złotogłów Lilium martagon, wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum, sałatnica leśna Aposeris foetida.


Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu

Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu utworzono na mocy Rozporządzenia Wojewody Krośnieńskiego Nr 10 z dnia 2 lipca 1998 roku (Dz. Urz. Województwa Krośnieńskiego Nr 17/98, poz. 223). Najnowszym dokumentem określającym jego powierzchnię, granice oraz obowiązujące zakazy i nakazy jest uchwała nr XLVIII/998/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
   Chroniony obszar prawie w całości położony jest w Beskidach Wschodnich, jedynie północno-zachodni fragment leży na Pogórzu Dynowskim. Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 99911 ha, w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dynów znajduje się 5736,65 ha, a 3445,64 ha stanowią grunty pod jego zarządem.Omawiany Obszar charakteryzuje wysoka lesistość. W drzewostanach przeważają jodła i buk, często w starszych klasach wieku. Dominującym zbiorowiskiem jest żyzna buczyna karpacka Dentario glandulosae-Fagetum występująca w wielu podzespołach. Na szczególną uwagę zasługuje podzespół wilgotny Dentario glandulosae-Fagetum lunarietosum, ze względu na rzadkość występowania i bardzo małe powierzchnie.
   Runo obfituje w gatunki rzadkie oraz objęte ochroną gatunkową. Są to m.in. buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, parzydło leśne Aruncus sylvestris, tojad dzióbaty Aconitum variegatum, wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum.
   Rozległe kompleksy lasów charakteryzują się również bogactwem gatunkowym fauny. Występują tutaj typowe dla karpackich lasów takie gatunki jak: niedźwiedź brunatny Ursus arctos, ryś Lynx lynx oraz żbik Felis silvestris.
   O wysokich walorach krajobrazowych, poza wysoką lesistością, bogactwem flory i fauny, decyduje w dużym stopniu ukształtowanie terenu. Ważnym jego elementem są liczne potoki i rzeki tworzące na niektórych odcinkach malownicze przełomy.
Specyficzny charakter nadają krajobrazowi licznie zachowane zabytki drewnianego budownictwa sakralnego - cerkwie.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Święto Lasu na 40 lat RDLP w Krośnie [Aktualizacja FILM]

Święto Lasu na 40 lat RDLP w Krośnie [Aktualizacja FILM]

28 września leśnicy z terenu RDLP w Krośnie zorganizowali obchody Święta Lasu, których motywem był jubileusz 40-lecia dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Od rana na krośnieńskim rynku trwał piknik edukacyjny, który przyciągnął setki odwiedzających.

 

          Przed południem w kościele św. Jana z Dukli w Krośnie odbyła się msza św. koncelebrowana pod kierownictwem JE arcybiskupa Adama Szala, po południu część oficjalna z udziałem zaproszonych gości.

          Leśny piknik edukacyjny z okazji Święta Lasu rozpoczął występ zespołu sygnalistów „Echo Karpat", działający od 2016 roku przy RDLP w Krośnie. Tworzą go leśnicy - pracownicy nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie. Kolejnym punktem programu był koncert, specjalnie zaproszonej na ten dzień, Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi. Na krośnieńskim rynku leśnicy przygotowali stoiska edukacyjne prezentujące poszczególne funkcje lasu. Zwiedzający mogli podziwiać wystawę przyrodniczą „Zwierzęta podkarpackich lasów”, stoiska prezentujące drewno jako surowiec wszechczasów, gatunki grzybów jadalnych i trujących. Odwiedzającym zaprezentowano również infrastrukturę leśną przygotowaną dla nich na terenie podkarpackich lasów. Dla najmłodszych nie zabrakło zagadek, gier i zabaw o tematyce przyrodniczej. Dla starszych atrakcją była min. możliwość samodzielnego przecięcia kłody drewna oraz pospacerowania w rakietach śnieżnych. Zainteresowaniem cieszył się też Food Truck z dobrami z lasu – najsmaczniejszymi wyrobami z dziczyzny.

          W części oficjalnej uczestnicy wysłuchali wystąpień  Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie i dra Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego LP. Następnie odbyło się ślubowanie 32 osób nowo przyjętych w szeregi  Służby Leśnej i dekoracja zasłużonych dla leśnictwa. Spośród przybyłych gości głos zabierali m.in.: w imieniu Marszałka Sejmu mówił Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Bogdan Rzońca. Wieczorne spotkanie poprzedził koncert orkiestry reprezentacyjnej LP, która podbiła serca publiczności znakomitym wykonaniem bardzo zróżnicowanych utworów. 

 

Relację fotograficzną zamieściły też nowiny24.pl

Link do galeri zdjęć tutaj

 

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

1.

Zdzisław Gładysz -

Nadl. Brzozów

2.

Kazimierz Grosman

Nadl. Sieniawa

3.

Ludwik Krakowiecki

Nadl. Dukla

4.

Artur Królicki

RDLP w Krośnie

5.

Józef Maksymowicz

Nadl. Oleszyce

6.

Piotr Myćka       

RDLP w Krośnie

7.

Ryszard Ozimek

Nadl. Oleszyce

8.

Jan Papież

Nadl. Kańczuga

9.

Bartłomiej Peret

Nadl. Kolbuszowa

10.

Stanisław Rydzik

Nadl. Leżajsk

11.

Małgorzata Szkamruk

Nadl. Sieniawa

12.

Maciej Szpiech

Nadl. Ustrzyki Dolne

13.

Wiesława Tymuła

Nadl. Mielec

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

1.

Leokadia Augustyn

Nadl. Kolbuszowa

2.

Zenon Bachurski

Nadl. Bircza

3.

Marek Bajda

Nadl. Lutowiska

4.

Janusz Gaweł

Nadl. Tuszyma

5.

Leszek Gęborys

Nadl. Rymanów

6.

Jerzy Gołąbek

Nadl. Brzozów

7.

Jurek Hendzel

Nadl. Tuszyma

8.

Zbigniew Jemioło

Nadl. Tuszyma

9.

Andrzej Jonasz

Nadl. Ustrzyki Dolne

10.

Edward Kabala

Nadl. Lesko

11.

Mariusz Nędzyński

Nadl. Stuposiany

12.

Stanisława Pochodaj

Nadl. Lubaczów

13.

Robert Podgórny

Nadl. Ustrzyki Dolne

14.

Zbigniew Podgórny

Nadl. Bircza

15.

Wiesław Prajsnar

Nadl. Dukla

16.

Marian Prokopski

Nadl. Krasiczyn

17.

Bogusława Sobocińska

Nadl. Cisna

18.

Barbara Sowa

Nadl. Mielec

19.

Stanisław Stawarz

Nadl. Strzyżów

20.

Danuta Szafran

Nadl. Lubaczów

21.

Kazimierz Szaganiec

Nadl. Jarosław

22.

Maria Urbanik

Nadl. Strzyżów

23.

Edward Wierzbicki

Nadl. Cisna

24.

Roman Zielonka

Nadl. Cisna

       

Uhonorowani odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”:

1.

Robert Banaś

Nadl. Lubaczów

2.

Marek Brański

Nadl. Stuposiany

3.

Anna Bukowska

Nadl. Leżajsk

4.

Robert Czernikowski

Nadl. Tuszyma

5.

Grzegorz Dziuba

Nadl. Brzozów

6.

Dorota Fedczak

Nadl. Bircza

7.

Wojciech Jankowski

Nadl. Lesko

8.

Wiesław Mazur

Nadl. Tuszyma

9.

Piotr Nowak

Nadl. Oleszyce

10.

Tadeusz Ogonowski

Nadl. Jarosław

11.

Artur Paczkowski

Nadl. Kołaczyce

12.

Zbigniew Pawłowski

Nadl. Lesko

13.

Robert Róg

Nadl. Kolbuszowa

14.

Kazimierz Suchy

Nadl. Ustrzyki Dolne

15.

Piotr Trzaska

Nadl. Komańcza

16.

Artur Zator

Nadl. Dukla

17.

Zbigniew Żywiec

Nadl. Dukla

Kordelasem Leśnika Polskiego uhonorowani zostali:

1.

Aleksander Bigaj

RDLP w Krośnie

2.

Zygmunt Dworzański

RDLP w Krośnie

3.

Mariusz Faraś

Nadl. Strzyżów

4.

Dorota Magusiak

Nadl. Komańcza

5.

Eryk Maziarski

RDLP w Krośnie

6.

Tomasz Najbar

RDLP w Krośnie

7.

Piotr Nowakowski

Nadl. Lutowiska

8.

Zbigniew Pawłowski

Nadl. Lesko

9.

Zenon Siekaniec

Nadl. Baligród

10.

Tomasz Smędra 

Nadl. Kańczuga

11.

Wiesław Stopyra

Nadl. Narol

12.

Lucyna Strzępek

RDLP w Krośnie

13.

Krzysztof Strzyż

Nadl. Dynów

14.

Janusz Wilusz

RDLP w Krośnie

15.

Małgorzata Zając

RDLP w Krośnie

Wyróżnieni cechówką leśną:

   

1.

Krzysztof Ozimek

Nadl. Głogów

2.

Zbigniew Banaś

Nadl. Lubaczów

 

 

Medalem Pro Patria i Krzyżem Obrońców Wołynia 1939 – 1944 uhonorowany został Edward Orłowski starszy specjalista z Nadl. Komańcza

 

 

Tekst: Edward Marszałek

                     rzecznik RDLP w Krośnie

           Zdjecia: Jerzy Kaleta, Tomasz Jefimow