Lasy nadleśnictwa

Obszar Nadleśnictwa charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, na które składają się: drzewostany odznaczające się wysokim stopniem naturalności, zbiorowiska roślinne z dużym udziałem roślin chronionych i rzadkich, bogata flora i fauna.

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśne Dyktando po raz siódmy

Leśne Dyktando po raz siódmy

  Już po raz siódmy uczniowie szkół z regioniu Dynowa i okolic spotkali się w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, aby zmierzyć się z ortografią w leśnym wydaniu.  Tegoroczna edycja Leśnego Dyktanda, konkursu leśno-ortograficznego, była rekordowa pod względem ilości osób. W szranki z trudnościami językowymi stanęło 88 dzieci z 19 szkół!

  Pomysłodawcą konkursu jest Nadleśnictwo Dynów, natomiast znakomitą oprawę organizacyjną zapewnia nam Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie.  Partnerem tegorocznej edycji dyktanda była również Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie – instytucja dbająca jak mało kto o kulturę języka. Rangę konkursu podniosły znakomite patronaty honorowe: Pani Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Starosty Powiatu Rzeszowskiego oraz Burmistrza Miasta Dynowa.

  Uczniowie mieli za zadanie napisać poprawnie tekst czytanego im dyktanda. Tegoroczna edycja traktowała o lesie, w którym  sprawy „dzieją się na trzy zmiany”. Nocami polują wilki, w dzień pracuje harda leśniczka. Po części merytorycznej konkursu uczestnicy  udali się na poczęstunek. Następnie obejrzeli niezwykle ciekawe pokazy chemiczne oraz pokaz sztuk walki ju-jitsu prezentowany przez klub sportowy  Kigai Wara.

  W tym czasie nauczyciele i opiekunowie dzieci oceniali prace uczniów.  Rekordowa ilość „byków” wyniosła w tym roku czterdzieści dwa, co jest znakiem, że tekst dyktanda nie był bardzo trudny. Nie było jednak pracy bezbłędnej, co zdarzało się w poprzednich edycjach. Najlepiej dyktando napisała Patrycja Wrotniak z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie popełniając zaledwie dwa błędy ortograficzne.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali, a jakże,  nagrody książkowe sponsorowane przez Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie.  Na literaturę „najwyższych lotów”, najbardziej poczytne, wysmakowane i nagradzane publikacje książkowe zasłużyli  bowiem szczególnie, co udowodnili, pisząc dyktando.  Patrycja Wrotniak otrzymała również nagrodę specjalną Stowarzyszenia Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali także niespodziankę – specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność koszulki z napisem „ Mistrz Leśnej Ortografii”.  Mamy nadzieję, że niespodzianka spodoba się obdarowanym.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie, ich nauczycielom i opiekunom.

Do zobaczenia za rok!