Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa

Historia Nadleśnictwa Dynów najprawdopodobniej zaczyna się w Żohatynie - obecnie niewielkiej wsi.

Lasy Nadleśnictwa Dynów przed wojną należały w większości do prywatnych właścicieli, część z nich stanowiła dobra kościelne. W roku 1944, na mocy dekretu PKWN o przejęciu niektórych lasów na własność państwa, utworzono Nadleśnictwo Żohatyn składające się z leśnictw Wybrzeże, Dąbrówka i Dylągowa. Sąsiednie Nadleśnictwo Dydnia tworzyły m.in.leśnictwa Borownica i Wola Wołodzka.  z powodu toczacych sie na tym terenie w latach 1946-1948 walk UPA Nadleśnictwa nie prowadziły gospodarki leśnej.
W roku 1947 oraz 1949 na mocy ustaw i dekretów lasy po ludności przesiedlonej oraz nie będące w faktycznym władaniu właścicieli zostały upaństwowione. W roku 1951 zlikwidowano Nadleśnictwo Dydnia przyłączając leśnictwa Wola Wołodzka i Borownica do Nadleśnictwa Żohatyn i zmieniono jego nazwę na Nadleśnictwo Dynów. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła wtedy 6677 ha.
Od  roku 1952 obowiązywał pierwszy, prowizoryczny plan urządzenia lasu. W następnych latach przekazywano Nadleśnictwu kolejne grunty przeznaczone do zalesienia (z dawnych PGR, następnie z Państwowego Funduszu Ziemii etc.)

Obecnie powierzchnia leśna Nadleśnictwa wynosi ponad 10,6 tys. ha

Zdjęcia historyczne zamieszczono dzięki uprzejmości Pana Jerzego Tabisza.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ASF wciąż groźne!

ASF wciąż groźne!

Afrykański Pomór Świń  (ASF) to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Choroba nie zagraża ludziom, ale jest szkodliwa dla gospodarki, ponieważ nie ma na nią szczepionki , a stwierdzenie występowania chorych zwierząt w stadzie skutkuje likwidacją całego stada.

Przypadki występowania tej choroby stwierdzono  także na terenie województwa  podkarpackiego.

W związku z potrzebą monitorowania rozwoju choroby wśród dzikiej zwierzyny, leśnicy oraz myśliwi zostali zobowiązani do przeszukiwań terenów leśnych pod kątem  wczesnego wykrywania ognisk choroby.

Dlatego apelujemy do wszystkich osób odwiedzających tereny Nadleśnictwa Dynów, zwłaszcza turystów i grzybiarzy, o informowanie Nadleśnictwa Dynówo wszystkich zauważonych na naszym terenie przypadkach padłych dzików.

Informacje można zgłaszać pod nr telefonu 16 652 26 95, w godzinach od 7.00 do 15.00

Więcej informacji o ASF