Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Dynów - Narada Urządzeniowa

Nadleśnictwo Dynów - Narada Urządzeniowa

W piątek 21 marca w siedzibie Nadleśnictwa Dynów odbyło się spotkanie otwierające debatę publiczną w proces opracowywania planu urządzenia lasu na lata 2027-2036 dla tej jednostki. Specjaliści od leśnego planowania, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz organizacji społecznych dyskutowali nad pogodzeniem oczekiwań społecznych, gospodarczych i ochronnych wobec lasów tej części Pogórza. Naradę prowadziła Agata Nowakowska, zastępca dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej.

Referat na temat działalności Nadleśnictwa oraz realizacji bieżącego planu urządzenia lasu przedstawił nadleśniczy Jacek Gałuszka. Nadleśniczy zaprezentował szerokie spektrum zadań zrealizowanych przez Nadleśnictwo, zarówno w zakresie gospodarki leśnej, jak i działalności nadleśnictwa na szczeblu lokalnym realizowanym przez wspólne akcje i przedsięwzięcia. Nadleśniczy mówił również o wyzwaniach czekających Nadleśnictwo, związanych z pogorszeniem zdrowotności drzewostanów jodłowych na skutek ekspansji jemioły. Przed dynowskimi leśnikami stoi także konieczność przebudowy składu gatunkowego lasów sosnowych rosnących na gruntach porolnych, które zajmują w tej jednostce 43 procent powierzchni.

Z kolei Bogumił Dąbek, dyrektor przemyskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, czyli wykonawców planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa przedstawił założenia do projektu planu oraz harmonogram prac. W pierwszej kolejności planiści z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej dokonają inwentaryzacji stanu lasu w terenie. Następnie, w trakcie prac kameralnych ustalą zadania dla poszczególnych obszarów lasu. Po następnym spotkaniu, czyli naradzie projektu jaka zaplanowana jest maj 2026 r. projekt planu zostanie poddany konsultacjom społecznym. Całość prac nad planem łącznie z procedurami jego konsultacji i zatwierdzenia ma zamknąć się w terminie 31 grudnia 2026 roku.

W trakcie dyskusji podnoszono szereg tematów; wypowiadali się m.in. członkowie Zespołu Lokalnej Współpracy. Jego przewodnicząca, Halina Cygan, wskazała na liczne formy współdziałania nadleśnictwa z jego społecznym otoczeniem, postulując kontynuację w tym zakresie. Z kolei prof. Tomasz Dudek z Uniwersytetu Rzeszowskiego wskazywał na zagrożenia stanu sanitarnego lasów podkreślając pilną konieczność działań w kwestii ograniczania ekspansji jemioły która licznie występuje na powierzchni prawie tysiąca hektarów starodrzewów jodłowych.  

Przewidziano też przygotowanie webinariów, które zapewniłyby szerszej społeczności dostęp do informacji na temat leśnego planowania, a także wyjaśniających metody oraz proces jego konsultacji wśród społeczeństwa.

- Plan Urządzenia Lasu to dokument regulujący wiele obszarów działalności Nadleśnictwa, nie tylko leśnej. By spełnić wymogi formalne, a także oczekiwania interesariuszy plan uzgadniany jest z wieloma instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i przedstawiony do konsultacji stronie społecznej – podsumowała dyrektor Agata Nowakowska. – Zależy nam na tym, aby powstający dokument był wynikiem wysokiej jakości pracy leśnych planistów uzupełnionej o uwagi i spostrzeżenia strony społecznej.

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie